Męski zespół muzyki cerkiewnej „Katapetasma”

Męski zespół muzyki cerkiewnej „Katapetasma”

Jak jedna z gwiazd koncertu galowego V edycji festiwalu wystąpi Męski zespół muzyki cerkiewnej „Katapetasma”, który z wielkim powodzeniem występował już w Lublinie. Prezentujemy zapis audio jednego z takich koncertów, który miał miejsce w maju 2018 roku w Katedrze Prawosłąawnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Zespół „Katapetasma”obrał swoją nazwę od greckiego terminu określającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część świątyni od pozostałych części. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw. Zespół „Katapetasma” analogicznie istnieje po to, aby odkrywać esencję piękna zawartego na przestrzeni całej historii muzyki cerkiewnej. Szczególnie ważny repertuar w działalności zespołu to utwory których konstrukcja muzyczna pochodzi z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego takich jak bizantyjska, staroruska czy gruzińska. Tradycje te stanowią wyznacznik muzycznego stylu wschodniej liturgii, na przestrzeni wszystkich epok sztuki zaistniałych w prawosławiu, czego dowodem są melodie monasterskie Rusi istniejące zarówno w monodycznych jak i harmonicznych formach, które to zespół uznaje za bazę wyjściową programów koncertowych i liturgicznych. Ponadto kluczowym zadaniem zespołu jest poszukiwanie i odtworzenie prawosławnej tradycji nabożeństw w dawnej Rzeczpospolitej. Członkowie chóru, to aktywni uczestnicy liturgii, psalmiści, dyrygenci i teolodzy, którzy działalność koncertową traktują jako przedłużenie muzycznego doświadczenia liturgii. Zespół występował wielokrotnie w kraju i za granicą. Kierownikiem i inicjatorem „Katapetasmy” jest Łukasz Hajduczenia.


Koncert galowy odbędzie się w niedzielę 6 września 2020 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, ul. Akademicka 15. Początek o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny, ale z uwagi na pandemię koronawirusa trzeba się wcześniej zapisać na listę gości.